Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the redux-framework domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/rozsavol/domains/rozsavolgyegyesulet.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the astra-sites domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/rozsavol/domains/rozsavolgyegyesulet.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ultimate-maintenance-mode domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/rozsavol/domains/rozsavolgyegyesulet.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: _load_textdomain_just_in_time függvény helytelenül került meghívásra. A(z) astra domain fordításának betöltése túl korán indult el. Ez általában azt jelzi, hogy a beépülő modulban vagy témában lévő kódok túl korán futnak le. A fordításokat a init műveletnél vagy később kell betölteni. Bővebb információ a Hibakeresés a WordPress-ben helyen. (Ez az üzenet a 6.7.0 verzióban került hozzáadásra.) in /home/rozsavol/domains/rozsavolgyegyesulet.hu/public_html/wp-includes/functions.php on line 6121
Hosszúréti-patak

Lesz-e még élet a Hosszúréti-patakban?


A Rózsavölgyiek számára 2011-s év első fele több mint mozgalmasnak ígérkezik. A közeljövőben, még a tavasz elején (pontos időpont még nincs) várhatóan elindulnak a Hosszúréti-patak mederrendezését szolgáló munkálatok. A patak revitalizációjának, mederrendezésének szükségessége ma már mindenki számára világosan érthető.

Sürgős és fontos, mert 2010. május 30-án 17 és 18óra között kilépett medréből a patak és közel 100 ingatlan kertjét, pincéjét és néhány lakótársunk házát is elöntötte az ár. A bekövetkezett árvíz után az elsőd-leges szempont a további árvízveszély elhárítása. Azonban ahhoz, hogy azok a munkálatok, amelyek ezt a célt szolgálják, vagy szolgálnák, eredményesek lehessenek, őszintén beszélnünk kell az árvíz bekövetkeztének valódi okairól.

Ennek megismerése azért szükséges, hogy a fővárosi beruházásban (jelentős költségvetésből EU-s támogatással) elvégzendő mederrendezés mely csak a rózsavölgyi szakaszra korlátozódik, ne csak tűzoltás legyen, hanem a kimondott célokat valósítsa meg.

Mik is ezek a tényleges célok?

  1. Az árvízveszély megszüntetése, mely a Hosszúréti-patak teljes vízgyűjtő területén elvégzendő védelmi rendszer kiépítését jelenti.
  2. A patak revitalizációja, élővilágának újjáélesztése, megőrzése.
  3. Rózsavölgy csapadékvizének, főként az Ady Endre útra, a Honfoglalás útra és a Kártya utcára zúduló víz biztonságos elvezetése.

Számunkra egyértelmű hogy ez a nagyszabású beruházás minden rózsavölgyi lakos számára közvetlenül érzékelhető lesz. Új közlekedési tervet kell kidolgoznia a fővárosnak a munkálatok miatt. A völgyben 4 hidat építenek át egy időben és a villamos közlekedést is meg kell változtatni az építkezés ideje alatt. A munkálatok nagyban megnehezítik az itt élők közlekedését, függetlenül attól, hogy villamossal vagy gépkocsival utaznak. Megjelennek útjainkon a teherautók és a munkagépek.  Maga a mederrendezés nagyban érinti a patakkal határos ingatlanok tulajdonosait. Információink szerint, már 19 ingatlan esetében merült fel probléma a tervezett beruházással kapcsolatban.

A Rózsavölgy Egyesület környezetvédelmi munkacsoportja által készített kiadvánnyal szeretnénk elérni, hogy minden rózsavölgyi lakos tájékozott legyen a mederrendezés és annak tervei körüli vitákról, a várható munkátokról. Mindenkinek (Főváros, kerületi vezetés, beruházók, tervezők kivitelezők és az itt élő lakók) fel szeretnénk hívni a figyelmét ezzel az összeállítással, hogy az árvizet kiváltó okok megszüntetését már most ezzel a beruházással és ebből a tetemes összegből el kell kezdeni. A mederrendezés egyszerre szolgálja az árvízveszély megszüntetését és a patak természetes állapotának és élővilágának megőrzését, újra élesztését egy szóval revitalizálását.

Lesz-e még élet a patakban kép1A munka megkezdéséig lehetőségünk van a készülő terveket megismerni, véleményezni, beleszólni. Elérhetjük, hogy a kiviteli-, környezetvédelmi-, közlekedéstechnikai tervekben érvényesüljenek a környezetvédelmi előírások, a tulajdonosi hozzájárulásban tett kikötések és figyelembe vegyék a lakosság észrevételeit is. Amennyiben a patak revitalizációja a tervekben csorbulna az önkormányzatnak lehetősége és kötelessége, hogy ne adja ki a munkakezdési engedélyt.

Számunkra elfogadhatatlan, hogy az árvízveszélyre hivatkozva egy még természetes és éledező patakot mesterséges kanálissá változtassák, mert az árvizet nem a patak rózsavölgyi meder szakaszának szűk keresztmetszete, hanem a Tóvárosi tó kiöntése okozta.

A Hosszúréti-patak vízrendszerének rendezésére 2000-ben kiadott, jelenleg is érvényes környezetvédelmi engedély összefoglalta a vízgyűjtő területén elvégzendő munkákat. Ez a Kőérberek területére (Tóváros) a Balatoni út töltésétől kiindulva felfelé mintegy 900 m hosszan oldalgát építését írta elő, megnövelendő a természetközeli terület vízvisszatartó kapacitását. A gát nem épült meg és a  pataknak e szakaszát a természetvédelmi törvényt figyelmen kívül hagyva átépítették, városiasították.

Lesz-e még élet a patakban kép2

Rózsavölgyet a tavakból kiömlő, majd villamos pályán lezúduló ár öntötte el.  A csak Rózsavölgyre koncentráló mederrendezés azért is hibás, mert ugyan a közvetlen árvízveszélyt, és az esetleges kiöntés mértékét csökkenti, de hamis illúziót keltve eltereli a figyelmet a vízgyűjtő terület rendezetlenségéről, az árvizet ténylegesen kiváltó okok megszüntetéséről. Nemcsak a felvízi, hanem az alvízi, a Duna irányába eső szakasz is rendezetlen.

 

Az utóbbi évtizedekben hatalmas változáson ment keresztül a patak vízgyűjtő területe. Nemcsak a mezőgazdasági művelés alá vont területeket, de a gazdag élővilággal rendelkező természetközeli állapotban lévő területeket is átminősítették, beépítésüket lehetővé tették. A nádasokat lecsapolták, a cserjéket, fákat kivágták, az ártereket és a mélyen fekvő területeket feltöltötték, a patak medreket „racionalizálták” átépítették esetenként kibővítették. Az így „felszabadított” területekre ipari parkokat, lakóparkokat, hipermarketeket, építettek. A működésükhöz nélkülözhetetlen infrastruktúra részeként megépültek a kiszolgáló aszfaltozott utak és a hatalmas parkoló területek is.  A felszaporodó csapadékvizet pedig egyszerűen bevezették a legközelebbi árokba, patakba. Elmaradt a szükséges tározó-kapacitás kiépítése, mellyel a lefolyás intenzitását csökkenteni lehetne. Ennek a drasztikus kizárólag a profitot szem előtt tartó haszonelvű építkezésnek a hatására a vízgyűjtő lefolyási viszonyai teljes mértékben megváltoztak, az egész vízgyűjtő területen megnövekedett a kiöntés, elöntés veszélye.

A hosszú távon is sikeres megoldás érdekében a jelenlegi foltozgatás helyett, a korábban készített hatástanulmány által szükségesnek ítélt munkákat kell elvégezni. Amennyiben a megváltozott környezetre tekintettel mégis szükséges új, az egész vízgyűjtő területet átfogó vizsgálat elvégzése, akkor az új hatás-tanulmány alapján kiadott környezetvédelmi engedély szerint szükséges eljárni. Az idő sürget, mert a tározók kialakítására alkalmas területek rohamosan fogynak.

A vízgyűjtő területén megkezdett előmunkálatokból és a nyilvánosságra került tervekből (Tó-park, wellness-központ, Tükör-hegyi, Tóvárosi lakóparkok bővítése, Nemax terület, az ipari parkok további beépítése, stb.) egyértelműen kiderül, hogy ez a folyamat még nem ért a végére. A tervezett beruházások esetenként több százmilliárdos beruházások, a csapadékvíz elvezetésének problémája mégis a területi önkormányzatokra, vagy a vízfolyások kezelőjére marad. Méltán vetődik fel a kérdés, miért nem élnek az önkormányzatok a jogszabályi környezet által biztosított lehetőséggel a településfejlesztési szerződés alkalmazásával, melyben rögzíthetnék a tulajdonosok, beruházók csapadékvíz kezeléssel kapcsolatos kötelezettségeket is.

A meder rendezése az árvízbiztonság növelésére sokféleképpen történhet. Azonban nem lehet figyelmen kívül hagyni a terepi adottságokat, a környezetet. A vízszállító kapacitás maximalizálása érdekében nem szabad olyan megoldást választani, amely kizárja a revitalizációt, a patak újra élővé tételét. Ahhoz, hogy újra életre keljen a patak nemcsak tiszta vízre, hanem az élőhely kialakulását, megmaradását biztosító meder kialakítása, megőrzése is szükséges.

Az egyhangú sivár, kibetonozott, vagy kikövezett meder alkalmatlan az ökológiai folyosó megtartására. Ezért e természetvédelmi szempontból megfelelőbb mérnökbiológiai módszerekkel megoldott partvédelmet vagy a kettő kombinációját tartjuk megfelelőnek.

Szükségesnek tartjuk a mederből a lefolyást akadályozó közművek eltávolítását, a szűk nyílású hidak átépítését, a partfal egyes szakaszainak megerősítését, ahol azt a környezetvédelmi engedély előírja.

Lesz-e még élet a patakban kép3

 

Az alkalmazni kívánt RENO matracos megoldás elleni fenntartásunk oka az, hogy a felvízi szakaszon a Tóvárosban és a Törökbálinti ágon is kifordította a lezúduló víz az árvíz idején. A terv megvalósítására kiadott vízjogi engedély előírja a KF12435-13/99. számon kiadott környezetvédelmi engedély előírásainak betartását.

A környezetvédelmi engedély alapjául szolgáló hatástanulmány szerint a Hosszúréti-patakot és vízrendszerét egységben kell kezelni, a környezetvédelmi engedély alapján elvégzendő beavatkozások, azaz a mederrendezés és a kapcsolódó műveletek célja pedig a teljes patak ökológiai állapotában helyreállítása, a különböző szakaszain szükséges eltérő módokon a vízfolyás revitalizációja, élővé tétele.

A fentiek alapján elfogadhatatlan hogy az árvízveszélyre hivatkozva egy még természetes és éledező patakot mesterséges kanálissá változtassanak. A döntéshozók felelőssége, hogy a rendelkezésre álló forrást, nem az árvizet kiváltó okok megszüntetésére, hanem a rózsavölgyi szakaszra korlátozott, véleményünk szerint indokolatlanul hatalmas összegből megvalósuló és a kiadott környezetvédelmi engedéllyel ellentétes, beruházásra költi, mely az újabb árvíz lehetőségét nem zárja ki.

2011.február 23.                                                                                              Pázmándi Péter,  Szántó Tamás